Oturma İzni

TÜRKİYE'DE OTURMA İZNİ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz ve 90 günden daha fazla bir süre için Türkiye sınırları içerisinde kalmak istiyorsanız, Türkiye'de oturma izni başvurusu yapmanız gerekir. Vize başvurunuz geçerli ise, vizeniz ülke sınırları dahilinde veya 90 günlük ikamet süresini tamamladıktan sonra oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Türkiye'de yabancılara verilen ikamet izinleri esas olarak aşağıdaki kategorilerde yer almaktadır:

 1. Kısa süreli ikamet izni (Maksimum 1 yıl)
 2. Aile ikamet izni (Maksimum 2 yıl)
 3. Öğrenci oturma izni (Çalışma dönemi boyunca)
 4. Uzun süreli ikamet izni (Belirsiz bir süre için)
 5. İnsani ikamet izni (Maksimum 1 yıl)
 6. İnsan ticareti mağdurları için ikamet izni (30 gün ile 6 ay arasında bir süre için verilir, en fazla 3 yıl için izin verilir)


Türkiye'de Oturma İzni Nereden Alınır?

Türkiye'de yaşamak isteyen yabancı uyruklu bireylerin oturma izni başvurusunu, bulunduğu ülkedeki veya ikamet ettiği ülkedeki Türk Konsolosluğu'na yapması gerekmektedir. Eğer başvuru yapacak kişi halihazırda Türkiye'de ise, istisnai olarak yerel makamlar aracılığı ile oturma izni başvurusunda bulunabilir. İlk kez oturma izni başvurusu yapacak bireylerin, randevu tarih ve saatini öğrenmek adına Türkiye'de oturma izni için gerekli evraklar ile birlikte Göçmenlik Bürosu'nu şahsen ziyaret etmesi beklenmektedir.


Türkiye'de Oturma İzni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Türkiye'de oturma izni başvurusunda bulunmak isteyen yabancı bireylerin, talep edilen ikamet izninin ve iki nüshasının sona ermesinden sonra, en az 60 gün geçerli bir pasaport ya da seyahat belgesine ihtiyacı vardır. Ayrıca, doldurulmuş başvuru formunun yanı sıra; vize ve en az dört adet vesikalık fotoğraf gereklidir. Oturma izninin türüne bağlı olarak, Türkiye'de oturma izni almak için gerekli belgeler farklılık gösterebilir ya da daha fazla belgeye ihtiyaç duyulabilir. Ancak yetkili makamlar tarafından istenen temel evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • İmzalı ikametizni başvuru formu
 • Pasaport ya da kimlik bilgilerinin ve fotoğrafların bulunduğu sayfaların bulunduğu pasaport çıktısı
 • Dört adet biyometrik fotoğraf
 • Başvuru sahibinin geliri ve sahip olduğu kaynaklara dair belgeler
 • Geçerli sağlık sigortası (65 yaşın üstündeki ve 18 yaşın altındaki bireyler muaf olsa da, talep edilebilmektedir.)


Türkiye'de Oturma İzni Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye'de oturma izni fiyatları, izin türüne ve başvurunun nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir.


Oturma İzni Yenileme

Oturma izninizi yenilemek, yani Türkiye'de oturma izni uzatma işlemi yapmak isteyenler, sahip olduğu oturma izninin geçerlilik süresinin bitiminden 60 gün önce yerel yetkililere başvuruda bulunması gerekmektedir. Yenileme başvurusu bu süreç boyunca beklemede kalır ve oturma izninin yenilenip yenilenmeyeceğine karar verilene kadar, başvuru sahibinin Türkiye'de kalmasına izin verilir. Bu tarihe kadar süresi dolmuş olan ruhsatın yerine, oturma iznini yenilemek isteyen bireye ücretsiz bir belge verilecektir. Yeni izin, eski izin belgesinin bitiş tarihinden itibaren geçerli olur.


Oturma İzni başvurusu yapmak için hemen aşağıdaki formu doldurun.

SİZİ ARAYALIM

Verdiğiniz telefon numarasından en kısa süre içerisinde aranacaksınız.